Magyar

Muskátlis

muskatlis

Helyi gasztronómiai pontok - „Muskátlis”

Hargita megye négy helyi gasztronómiai pontjának egyike a Csíkszentimrei Büdösfürdőn található, és Muskátlisnak hívják.

A 1250 méteres tengerszint feletti magasságban, fenyőerdők, gyógyforrások, mofetták és ózonban gazdag levegő által körülvett Muskátlis Nyaralóház nemcsak szállást kínál, hanem hagyományos kulináris élményt is, beleértve a híres házi kenyeret, a fazékban sült gulyást vagy a mindig jelenlévő kürtőskalácsot. Természetesen ott vannak a hegyi gazdaságokból származó sajtok vagy a húsok is, amelyek közvetlenül a környékbeli helyi termelőktől származnak. Mindez egy csodálatos tájban.

A mofetta csoda - egyedülálló jelenség a világon

Erdély a természet egyik ritka kincsével büszkélkedhet, a mofettákkal. A moffeta a latin “mephitis” szóból származik és büdös kizölögését jelenti, de ugyanakkor Mephitis a föld ártalmas kigőzölgését elűző Istennője. A gázömléses mofetta a vulkáni tevékenység végső szakaszában történik, a föld repedésein keresztül kerül felszínre ásványvizek gáztalanítóval. Mesterséges úton is elő lehet állítani.

Bár Franciaországban, Olaszországban, a Java-szigeten vagy a Yellowstone Nemzeti Parkban (Egyesült Államok) is megtalálhatók a mofetták de magas széndioxid tartalmuk miatt (95-98%) a romániai mofetták egyedülállók és pozitív hatással vannak az ember egészségére. A romániai mofetták ritka gázokban is gazdagok, mint például a hélium és a radon, amelyek kiegészítik a mofetta-terápia gyógyító hatását.

A kápolna

1939 istentisztelet1939 nyarán felavató hálaadó Istentiszteletet tart Cseke István (szentimrei birtokos) villájának az udvarán Bálint Vilmos plébános.
Akkor már tervezték a kápolna építését a Dr Sándor Gábor ügyvéd és dr Nagy Bénin ny. tisztifőügyész által ingyenes felajánlott területen. És habár már a telken kivül tekintélyes pénz és faanyag is összegyült, egy 1944-es beszámoló szerint:

"Az itt nyaraló plébánosok mindennap misét mondanak, amelyen a fürdő áhitatos népe lelkesen vesz részt, sőt sok a napi áldozó is. Míg a kápolna a közbirtokosság vagy község jóvoltából fel nem épül, addig a vendéglő egyik csukott folyosóján állították fel az oltárt kocsmaasztalból, ahol a csengettyűt söröspohár, az ámpolnákat decisüvegek helyettesítik. Virág is kerül az oltárra mindennap, nagy borospoharakban ...”

Kápolna
Kápolna
A kápolna télen
A kápolna télen